'شرکت سازه صنعت پاهنگ روز یکشنبه زیبایی را برای شما آرزو می کند.
(فارسی/iran)(English /United Kingdom)

پروژه های انجام شده

 • سولفات آمونیوم ماهشهر
 • واحد کارخانه الکل وخمیر مایه
 • واحداسید کلریدریک
 • واحد تصفیه واستخراج شکر
 • اسید سولفوریک کیمیاداران کویر یزد
 • اسید سولفوریک شرکت ذوب و روی بافق
ساخت وراه اندازی واحد اسید کلریدریک
Hits smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

شرکت مهندسی سازه صنعت پاهنگ با حضور جمعی از کارشناسان خبره و مجرب با سال­ها تجربه در زمینه طراحی، ساخت و راه اندازی واحدهای اسید کلریدریک با ظرفیت­‌های مختلف در سراسر کشور آمادگی کامل خود را جهت مشاوره، طراحی، ساخت و راه اندازی واحدهای اسیدکلریدریک اعلام می­‌نماید.

مقدمه:
يكي از فرآورده‌هاي مهم صنايع شيميايي، جوهر نمك (اسيدكلريدريك) است. اسيدكلريدريك تركيبي از كلريد هيدروژن در آب است و مادهاي است شديداً خورنده و اسيد معدني قوي است و به همين دليل نيز كاربردهای زيادی درصنعت دارد. توليد مقادير زياد اين اسيد معمولاً وابسته به توليد ساير مواد صنعتي وشيميایی است.

از کاربردهای اسید کلریدریک در تهيه اتيلن دي كلرايد در صنایع فولاد و شیمیایی، قطعه شویی فولاد، ساخت ترکیبات آلی، تولید ترکیبات غیر آلی، احياء تبادلگرهای يونی، تمیزکننده های خانگی و صنعت ساختمان، کنترل  PH و خنثی سازی می‌توان نام برد.

همچنین این ماده در مصارف اسیدی کردناز جمله اسیدی کردن چاه­‌های نفتی، برداشتن رسوب بویلرها و تمیز کاری فلزات بکار میرود.

 

شرح فرایند:

مبنای طراحی واحدهای اسید کلریدریک صنعتی (با غلظت 30-33 درصد) واکنش مستقیم اسید سولفوریک با نمک طعام در دو مرحله طبق واکنش­‌های زیر می­‌باشد که در هر مرحله گاز HCL  تولید می­‌شود. گازهای تولیدی پس از جمع آوری جذب آب شده و اسید کلریدریک تولید می­‌گردد.

1. NaCl+H2SO4→HCl +NaHSO4

2. NaCl+NaHSO4→HCl+Na2SO4

در این روش سولفات سدیم به صورت محصول جانبی تولید می­گردد. معمولاً واکنش دوم که منجر به تولید سولفات سدیم می­گردد در روش­های تولیدی سنتی و شبه سنتی بطور کامل تکمیل نشده و بصورت مخلوطی از بی سولفات سدیم (NaHSO4) و سولفات سدیم (Na2SO4) باقی می­ماند که مخلوط حاصل به سنگ ترش معروف است. این در حالی است که در روش­های مدرن و جدیدتر، با اعمال شرایط دمایی و بهینه کردن عملیات اختلاط می­توان درصد تکمیل واکنش را تا 99.5% ارتقا داد که موجب پایین آمدن هزینه‌های تولید، کاهش مصرف مواد اولیه و همچنین تولید محصول سولفات سدیم خالص (که نسبت به سنگ ترش قیمت به مراتب بالاتری دارد) می­شود. سودآوری این خط تولید نسبت به نمونه های سنتی تا 300 درصد افزایش خواهد داشت. قابل ذکر است در این حالت عمر کوره نیز به مراتب بالاتر می­رود.

اساس طراحی و دانش فنی قابل ارائه توسط شرکت مهندسی سازه صنعت پاهنگ برای واحد های تولید اسید کلریدریک به صورت ذیل می‌باشد.

1- روش نیمه پیشرفته:

 • ظرفیت تولید: 10تا50 تن در روز
 • روش تولید: پیوسته
 • غلظت اسید تولیدی: 30 تا 33 درصد وزنی
 • رنگ اسید تولیدی: کاملاً سفید و بی رنگ
 • میزان یون آهن محلول در اسید: کمتر از 50ppm
 • درصد تکمیل بی سولفات به سولفات: بیش از 75 درصد
 • تعداد کارگر عملیاتی: 3 نفر در هر شیفت

مزیت فرایند قابل ارائه توسط این شرکت نسبت به سایر طرح­های اجرا شده بصورت واحدهای سنتی و شبه سنتی:

v    سیستم واحد جذب و تولید اسید کاملاً اتوماتیک بوده و بصورت مکانیزه و در شرایط کاملاً ثابت فعالیت می­‌نماید. این موضوع ضمن حل بسیاری از مشکلات تولید، موجب کاهش هزینه‌های نیروی انسانی و سربار می­گردد.

v    بالا رفتن راندمان جذب با توجه به ثابت بودن متغیرهای دما و غلظت در برج­های جذب.

v    رفع کامل آلاینده­‌های زیست محیطی بطوری که گاز­های خروجی به اتمسفر کمتر از 500ppm حاوی یون HCl خواهد بود و کاملاً مطابق استانداردهای زیست محیطی می­باشد.

v    وجود بخارات اسیدی بصورت شبنم بر روی پره فن سانتیفیژ واحد موجب وارد آمدن آسیب جدی به  آنها در خطوط تولیدی سنتی و نیمه سنتی شده و خوردگی شدیدی را بوجود می‌آورد.بطوری که تقریباً هر ماه میبایستی این پره تعویض گردد و این مسئله موجب توقف خط تولید و نشت گاز HCl به محیط خواهد شد. با تحقیقات و مطالعات صورت گرفته سیستم جدیدی طراحی و اجراء گشته که این مشکل بطور کامل حل شده و عمر مفید فن ها را به مراتب افزایش داده و این مسئله بطور کامل حل شده است.

v    یکی دیگر از معضلات واحد های مشابه اجراء شده، مسئله خنک سازی اسید کلریدریک در واحد جذب می­باشد در این واحدها عموماً از مبدل­های شیشه­‌ای استفاده می­گردد. این مبدل­‌ها ضمن دارا بودن راندمان پایین عملیات انتقال حرارت، دارای محدودیت­‌های ویژه­ای در مرحله ساخت و مونتاژ نیز هستند که عموماً موجب شکسته شدن تیوب­ها و مختل شدن سیستم تولید در اثر ضربه وارد شده از سوی پمپ‌های سیرکولاسیون می­باشد و همینطور سیستم سیل و آبندی آنها از حالت مطمئن خارج می­شود و باعث نشت اسید در آب کولینگ تاور می­شود. با تحقیقات و مطالعات بعمل آمده و اصلاح متریال و فرم مبدل­ها این مسئله بطور کامل حل شده است. بطوری که سیستم خنک سازی اسید با بهترین راندمان و با استهلاک بسیار پایین در واحدهای طراحی شده توسط این شرکت اجراء و نصب شده است.

v    با بهینه کردن و اصلاح فرآیند، اسید تولیدی از این روش کاملاً بیرنگ بوده  دارای بالاترین کیفیت میان سایر اسیدهای تولیدی در واحد های مشابه است.

v    اسید تولیدی در این روش عاری از یون Cl2 که گازی سمی است می­باشد. این گاز در تولید اسید به روش الکترولیز ایجاد می­شود. همچنین این اسید عاری از هر گونه یون­های آلی که بعنوان محصول جانبی در واحدهای پتروشیمی مانند پتروشیمی کارون تولید می­شود و اغلب سرطان زا هستند می­باشد. اسید تولید شده در این روش را می­توان با توجه به میزان بسیار ناچیز یون آهن و یون سولفات دارای بهترین کیفیت در میان اسید های تولیدی از سایر روش‌ها در نظر گرفت.

v    یکی از برجسته‌ترین مزایای واحدهای اجرای شده توسط این شرکت کاهش هزینه‌های اجرا و ساخت تجهیزات به میزان قابل توجهی نسبت به سایر طرح‌های مشابه می­باشد.

v    1- روش پیشرفته

 • ظرفیت: 10 تا 70 تن در روز
 • روش تولید: پیوسته
 • غلظت اسید تولیدی: 30 تا 33 درصد وزنی
 • رنگ اسید تولیدی: کاملا سفید و بی رنگ
 • میزان یون آهن محلول در اسید: کمتر از 50ppm
 • درصد تکمیل بی سولفات به سولفات: بیش از 99.5 درصد
 • تعداد کارگر عملیاتی : 4 نفر در هر شیفت

این روش که طی سال­ها مطالعه و اجرای آزمایشات متعدد و ایجاد پایلوت بر اساس تکنولوژی روز دنیا بدست آمده تحول عظیمی را در تولید اسید کلریدریک و سولفات سدیم از روش واکنش مستقیم اسید سولفوریک ونمک بوجود آورده است. خلاصه مزایای این روش نسبت به روش نیمه پیشرفته به شرح ذیل می­باشد:

v    پایین بودن بسیار زیاد استهلاک تجهیزات و ماشین آلات

v    بالا تر بودن ظرفیت تولید

v    مصرف بسیار پایین تر انرژی

v    تولید سولفات سدیم خالص

v    پایین بودن مصرف مواد اولیه

در مجموع با عنایت به موارد ذکر شده و با کاهش هزینه‌های سربار و تولید در این واحد می­توان سود دهی این واحدها را تا 300 درصد نسبت به واحدهای سنتی افزایش داد.

 

سیستم حفاظت آندیک

تبلیغات

سیستم حفاظت آندیک

تبلیغات

سیستم حفاظت آندیک

تبلیغات

طراحی شده بوسیله طراح وب میهن